2020 Powerex Tournament for Hilton Petone Cup - Round one results

Round one | 22/23 February 2020

Finals will be played on Sunday 22 March for Division 1 and Sunday 29 March for Division 2. 

All enquiries to Barry Pickering (This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.)

 

Tournament Information

  • Full draw and results are available for download - here

  • Tournament rules - here

 

Division 1

Round One | Sunday 23 February

Division 1 | Group One

Kick off Venue          

2.30pm

Memorial 4

Stop Out

v

Upper Hutt City A

4.30pm

Memorial 1 Western Suburbs A 1 v

Tawa A

2

Round One | Saturday 22/Sunday 23 February

Division 1 | Group Two

Kick off Venue          

2.30pm (Sat 22 Feb)

Memorial 1

North Wellington 

v

Lower Hutt City A

2.30pm (Sun 23 Feb)

Memorial 1

Petone A

3

v

Wainuiomata 

Division 2 

  

Round One | Sunday 23 February

Division 2 | Group One

Kick off Venue          

12.30pm

Memorial 4

Victoria University 

3

v

Waikanae 1

12.30pm

Memorial 1 Waterside Karori B 0 v

Petone B

4

Round One | Sunday 23 February

Division 2 | Group Two

Kick off Venue          

2.30pm 

Memorial 2

Western Suburbs B

2

v

Marist A

6

2.30pm 

Maidstone

Brooklyn Nthn Utd A

1

v

Upper Hutt City B

2

Round One | Sunday 23 February

Division 2 | Group Three

Kick off Venue          

12.30pm 

Memorial 2

Seatoun

3

v

Naenae

1

12.30pm 

Maidstone

Upper Hutt City C

1

v

Brooklyn Nthn Utd B

4

BYE 

 

Stop Out B

 

 

 

 

Round One | Sunday 23 February

Division 2 | Group Four

Kick off Venue          

4.30pm 

Maidstone

Lower Hutt City B

3

v

Stokes Valley

0

4.30pm 

Memorial 4

Petone C

2

v

Scots College

2

BYE

 

Tawa B

 

 

 

 

 

Division and Group Standings

Standings - Division 1 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Tawa A 1 1 0 0 2 1 1
Stop Out 1 0 1 0 3 3

0

Upper Hutt City A 1 0 1 0 3 3 0
Western Suburbs A 1 0 0 1 1 2 -1

 

Standings - Division 1 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Petone A  1 1 0 0 3 0 3
Lower Hutt City A  1 1 0 0 4 3 1
North Wellington  1 0 0 1 3 4 -1
Wainuiomata  1 0 0 1 0 3 -3

 

Standings - Division 2 (Group One)
Team P W D L F A D PTS
Petone B  1 1 0 0 4 0 4 3
Victoria University  1 1 0 0 3 1 2 3
Waikanae   1 0 0 1 1 3 -2 0
Waterside Karori B 1  0 0 1 0 4 -4 0

 

Standings - Division 2 (Group Two)
Team P W D L F A D PTS
Marist A 1 1 0 0 6 2 4 3
Upper Hutt City B 1 1 0 0 2 1 1 3
Brooklyn Nthn United A 1 0 0 1 1 2  -1 0
Western Suburb B 1 0 0 1 2 6 -4 0

 

Standings - Division 2 (Group Three)
Team P W D L F A D PTS
Brooklyn Nthn Utd B 1 1 0 0 4 1 3 3
Seatoun 1 1 0 0 3 1 2 3
Stop Out B  0 0 0 0 0 0 0 0
Naenae  1 0 0 1 1 3 -2 0
Upper Hutt City C  1 0 0 1 1 4 -3 0

  

Standings - Division 2 (Group Four)
Team P W D L F A D PTS
Lower Hutt City B 1 1 0 0 3 0 3 3
Petone C 1 0 1 0 2 2 0 1
Scots College 1 0 1 2 2 0 1
Tawa B 0 0 0 0 0 0 0 0
Stokes Valley 1 0 0 1 0 3 -3

 

Joomla! Debug Console

Session

Profile Information

Memory Usage

Database Queries